BulEnerji
HABERLER

Elektrik tedarikçisi nasıl değiştirilir

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte serbest tüketici limitini 3 bin 600 kilovatsatten 2017 itibariyle 2 bin kilovatsaate düşürdü.

EN AZ 60 LİRA ÖDEYEN...

Bu çerçevede gelecek yıl aylık faturası 60 liranın üzerinde olan tüketici serbest tüketici olarak tedarikçisini seçebilecek. Geçen yıl bu tutar 120 lira düzeyindeydi.

11,1 MİLYON ABONEYİ KAPSIYOR

Böylece, yıllık tüketimi 2 bin  kilovatsaatin üzerinde olan yaklaşık 11,1 milyon abone serbest tüketici olma hakkı kazanacak.

EPDK UYARDI: SÖZLEŞMELERİ DİKKATLİ OKUYUN

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, sözleşme imzalayacak serbest tüketicilerin, imzadan önce haklarını ve yükümlülüklerini çok iyi öğrenmeleri gerektiğine işaret etti. Yılmaz, "Abonelik sözleşmeleri çok dikkatle okunmalı ve imzalanmalı. Vatandaşlarımız, tedarikçisini titizlikle seçmeli ve kendi tüketim alışkanlıklarına uygun sözleşmelerin altına imza koymalı" ifadesini kullandı.

ELEKTRİK TEDARİKÇİSİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Daha ucuza indirimli elektrik almak isteyen abonelerin tedarikçi değiştirebilmesi için öncelikle serbest tüketici limitinin (aylık 60 liralık fatura) geçilmesi gerekiyor.

Aboneler öncelikle hizmet almak istediği elektrik tedarikçisini belirler. Daha sonra bu şirketle sözleşme yapılır ve imzanız alınır. Değişiklik işlemi başvuru tarihine göre bir ya da iki ay sürebiliyor. Tedarikçi değiştirmek için eski aboneliğin iptali söz konusu değil.

HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Elektrik şirketi değişikliği için gerekli belgeler şunlar:

Son döneme ait birkaç fatura örneği
Resmi kimlik fotokopisi
Kullanım yeri ve abonenin adres bilgileri

Bütçenize Uygun İndirimli Elektrik Tarifesini Bulun